Městská knihovna v Bystrém

Půjčovní doba knihovny

pondělí, středa, pátek
dopoledne 8:00-11:30 hod.
odpoledne 12:30-16:30 hod.

každá poslední sobota v měsíci
7:15 - 10:45 hod.

Aktuality

Ve světě barokní zbožnosti

Ve světě barokní zbožnosti

 

 Srdečně vás zveme na přednášku prof. PhDr. Jiřího Mikulce CSc. z Historického ústavu Akademie věd ČR „Ve světě barokní zbožnosti. Náboženský život našich předků v 17. a 18. století", která proběhne v pondělí 29. dubna

K přiblížení toho, o čem bude, si vypůjčuji slova pana profesora. 

Náboženství hrálo důležitou roli v každodenním životě našich předků, roli mnohem významnější než si většinou uvědomujeme. Ostatně z druhé poloviny 17. 
a z velké části 18. století, kdy se v českých zemích rozvíjela barokní zbožnost, 
jsou dochovány četné stopy tehdejšího náboženského života. S otevřenýma očima na ně narážíme stále a znovu. Bystré se svým majestátním chrámem, s poutní tradicí a s množstvím barokních kostelů, kaplí i soch ve svém okolí je toho velkým příkladem. 

Cílem přednášky je ukázat, jaké místo zaujímala barokní zbožnost 
v každodenním životě, co lidem přinášel i co od nich naopak vyžadovala. Posluchači se seznámí s některými náboženskými rituály typickými pro období baroka a uslyší také o hmotných předmětech náboženského života, které již upadly v zapomnění. Součástí přednášky budou informace o poutích, náboženských bratrstvech a konečně i o přípravě na smrt a podpoře duší v posmrtném údělu. Konkrétní příklady budou - pokud to umožní dochované historické prameny - voleny přímo z Bystrého, případně z východních Čech.

Přednáška proběhne od 17 hod. v Komunitním sále MFD v rámci oslav 670. výročí první písemné zmínky o Bystrém. Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

Jak šel kozlík do světa

Jak šel kozlík do světa

Ve středu 24. dubna k nám zavítá Loutkové divadlo Kozlík s pohádkou Jak šel kozlík do světa.

Pohádka vypráví o Kozlíkovi, který se vydal do světa, aby mohl vysvobodit princeznu. Musí splnit tři úkoly, které mu zadá černokněžník. Díky úkolům se z Kozlíka stane pracovitý odvážný a chytrý princ Kozlík. Pohádka má logopedický a výchovný přínos. A jestli si Kozlíka princezna vezme? To zjistíte jen ten, kdo přijde. 

Představení, na které vás tímto srdečně zveme, začíná v 16 hod. v Komunitním sále MFD. Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

Přednáška o hraběnce Arnoštce z Langetu

Přednáška o hraběnce Arnoštce z Langetu

Srdečně Vás zveme na přednášku PhDr. Jaroslava Zezulčíka, kastelána kunínského zámku, o naší paní hraběnce Arnoštce z Langetu, která se do bysterských dějin zapsala coby poslední členka rodu Hohenemsů na zámku v Bystrém. 
Přednáška proběhne ve čtvrtek 11. dubna od 18 hod. v Komunitním sále MFD. 
Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

(Foto)ohlédnutí za Nocí s Andersenem

(Foto)ohlédnutí za Nocí s Andersenem

Z pátku 29. na 30. března v knihovně proběhla Noc s Andersenem. 

Zúčastnilo se jí 23 dětí a 4 dospělí. Vypomohly dvě studentky a bývala knihovnice, 
paní Jarka Neudertová. 

Program se nesl v duchu hledání truhličky, ktrá obsahovala lístky s podstatnými informacemi vygumovanými z referátu H. Ch. Andersen: největší Dán všech dob. Děti plnily úkoly. 
Co splěný úkol, to nápověda, kde truhličku hledat. Četly (si), hrály hry, zpívaly, tancovaly, staly se svědky toho, jak vzniká loutka, a navštívily hřbitov. Úkoly splnily, trhuličku našly, noc přečkaly, ráno doplnily referát a ... dostaly zasloužené odměny.

Kdo se chce (o programu) dozvědět více, nechť se mrkne do přílohy. 

Fotky jsou k prohlédnutí na Rajčeti - https://knihovnabystre.rajce.idnes.cz/Noc_s_Andersenem_2019___pro_mladsi_deti

 

zobrazit více

(Foto)ohlédnutí za Dnem pro dětskou knihu

(Foto)ohlédnutí za Dnem pro dětskou knihu

Den pro dětskou knihu, respektive jeho další ročník je za námi :-). Jaký byl se dočtete v prosincových Bysterských novinách, zatím nabízíme "jen" fotky - https://knihovnabystre.rajce.idnes.cz/Den_pro_detskou_knihu_2018/

A děkujeme panu Petru Staňovi za jejich pořízení.

A ještě jedna informace. Během Dne pro dětskou knihu jsme zahájili předvánoční prodej dětských knih. Chcete-li ho využít, neváhejte, o knihy je zájem a čas vyloženě letí. Prodej potrvá do středy 19. prosince. 

zobrazit více