Městská knihovna v Bystrém

Půjčovní doba knihovny

pondělí, středa, pátek
dopoledne 8:00-11:30 hod.
odpoledne 12:30-16:30 hod.

každá poslední sobota v měsíci
7:15 - 10:45 hod.

Aktuality

Nepojmenován

Co nevidět se rozloučíme s prázdninami

Srdečně zveme všechny školou povinné děti na Rozloučení s prázdninami, program, v rámci kterého se tak trochu seznámíme s knihou Prázdniny blbce č. 13, dobře se pobavíme a v rámci kterého načerpáme povzbuzení do (nového) školního roku.

Co nás čeká a nemine? Trocha čtení, trocha přemýšlení, trocha běhání, pár skvělých her, něco dobrého na zub atd. atd. Zkrátka a dobře čeká nás prima odpoledne. 

Chcete-li ho prožít s námi, pak přijďte ve čtvrtek 
29. srpna
před půl čtvrtou do knihovny tak, ať o půl můžeme začít. 

Program potrvá zhruba do půl sedmé a je určen především pro děti mladšího školního věku, ale ... bereme i nastávající prvňáčky a zájemce z řad starších dětí.

zobrazit více

Potřebujete pomoct s obalením učebnic? Pomůžeme vám

Potřebujete pomoct s obalením učebnic? Pomůžeme vám

Milé maminky, milí tatínkové, pokud vaše děti už vyfasovaly učebnice, které budete chtít obalit, nečekejte do září, klidně s nimi přijďte už teď.
Ceny zůstávají stejné – 5Kč/ks formátu A5 a 10 Kč/ks formátu A4.
Když to půjde, obalíme vám je na počkání, když ne, domluvíme se, co a jak :-).

zobrazit více

Nepojmenován

Přijďte si prohlédnout výstavu

Srdečně vás zveme na výstavu papírových modelů hradů a zámků.

Modely vyrobil pan Jiří Ehrenberger z Doma pro seniory v Bystrém, který letos oslavil 84. narozeniny. Dodatečně mu gratulujeme a přejeme mu mnoho sil do dalšího tvoření!

Výstava potrvá jen do 28. srpna, tak nezaspěte ;-).

zobrazit více

V červenci fungujeme jen o pondělcích

V červenci fungujeme jen o pondělcích

Milí čtenáři, revize je za námi, ale omezení provozu ještě  (po)trvá. Mám před dovolenou. Úplně zavřeno ale nebude. O pondělcích 15. a 22. 7. mě bude zastupovat, v době od 8 do 11.30 a od 12.30 do 16.30 hod., paní Neudertová. Takže klidně přijďte. Jistě si vyberete. 

Od 29. 7. bude knihovna fungovat tak, jak jste zvyklí - v zavedených výpůjčních dnech a hodinách. 

ZK 

zobrazit více

medvěd

Kdy se v červenci vydat do knihovny?


Milí čtenáři, mám(e) pro vás důležité informace!

Prvních čtrnáct dní v červenci, tj. od 1. do 12. 7., budeme v knihovně dělat revizi knihovního fondu. To znamená, že budeme mít zavřeno. Poté budu následující dva týdny, tj. od 15. do 26. 7., čerpat dovolenou. Nemusíte si ale zoufat. Domluvili jsme se, že při pondělcích bude chodit půjčovat paní Neudertová. 15. a 22. tak bude otevřeno. Dopoledne od 8 do 11.30, odpoledne od 12.30 do 16.30. Zavřít knihovnu na měsíc by bylo kruté, takže … tak :-). 

Jinak, pokud máte knihy vracet ve výše uvedených termínech, máte tři možnosti. Buď je můžete vrátit teď, do konce června, 15. nebo 22. 7. nebo až až, tj. potom, co mi skončí dovolená. Výpůjčky vám prodloužím(e) tak, aby vám nespadly do upomínek. Nechcete-li riskovat, že vám v červenci dojde čtení, přijďte teď a vyberte si knihy do zásoby.

A ještě jedna věc … prosím, prosím, povězte o tom známým. Pohyb je zdravý a jít někam a zjistit, že mají zavřeno, zpravidla naštve :-).

Jo, a hezké léto! :-)

zobrazit více

Ve světě barokní zbožnosti

Ve světě barokní zbožnosti

 

 Srdečně vás zveme na přednášku prof. PhDr. Jiřího Mikulce CSc. z Historického ústavu Akademie věd ČR „Ve světě barokní zbožnosti. Náboženský život našich předků v 17. a 18. století", která proběhne v pondělí 29. dubna

K přiblížení toho, o čem bude, si vypůjčuji slova pana profesora. 

Náboženství hrálo důležitou roli v každodenním životě našich předků, roli mnohem významnější než si většinou uvědomujeme. Ostatně z druhé poloviny 17. 
a z velké části 18. století, kdy se v českých zemích rozvíjela barokní zbožnost, 
jsou dochovány četné stopy tehdejšího náboženského života. S otevřenýma očima na ně narážíme stále a znovu. Bystré se svým majestátním chrámem, s poutní tradicí a s množstvím barokních kostelů, kaplí i soch ve svém okolí je toho velkým příkladem. 

Cílem přednášky je ukázat, jaké místo zaujímala barokní zbožnost 
v každodenním životě, co lidem přinášel i co od nich naopak vyžadovala. Posluchači se seznámí s některými náboženskými rituály typickými pro období baroka a uslyší také o hmotných předmětech náboženského života, které již upadly v zapomnění. Součástí přednášky budou informace o poutích, náboženských bratrstvech a konečně i o přípravě na smrt a podpoře duší v posmrtném údělu. Konkrétní příklady budou - pokud to umožní dochované historické prameny - voleny přímo z Bystrého, případně z východních Čech.

Přednáška proběhne od 17 hod. v Komunitním sále MFD v rámci oslav 670. výročí první písemné zmínky o Bystrém. Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

Jak šel kozlík do světa

Jak šel kozlík do světa

Ve středu 24. dubna k nám zavítá Loutkové divadlo Kozlík s pohádkou Jak šel kozlík do světa.

Pohádka vypráví o Kozlíkovi, který se vydal do světa, aby mohl vysvobodit princeznu. Musí splnit tři úkoly, které mu zadá černokněžník. Díky úkolům se z Kozlíka stane pracovitý odvážný a chytrý princ Kozlík. Pohádka má logopedický a výchovný přínos. A jestli si Kozlíka princezna vezme? To zjistíte jen ten, kdo přijde. 

Představení, na které vás tímto srdečně zveme, začíná v 16 hod. v Komunitním sále MFD. Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

Přednáška o hraběnce Arnoštce z Langetu

Přednáška o hraběnce Arnoštce z Langetu

Srdečně Vás zveme na přednášku PhDr. Jaroslava Zezulčíka, kastelána kunínského zámku, o naší paní hraběnce Arnoštce z Langetu, která se do bysterských dějin zapsala coby poslední členka rodu Hohenemsů na zámku v Bystrém. 
Přednáška proběhne ve čtvrtek 11. dubna od 18 hod. v Komunitním sále MFD. 
Vstupné 20 Kč. 

zobrazit více

(Foto)ohlédnutí za Nocí s Andersenem

(Foto)ohlédnutí za Nocí s Andersenem

Z pátku 29. na 30. března v knihovně proběhla Noc s Andersenem. 

Zúčastnilo se jí 23 dětí a 4 dospělí. Vypomohly dvě studentky a bývala knihovnice, 
paní Jarka Neudertová. 

Program se nesl v duchu hledání truhličky, ktrá obsahovala lístky s podstatnými informacemi vygumovanými z referátu H. Ch. Andersen: největší Dán všech dob. Děti plnily úkoly. 
Co splěný úkol, to nápověda, kde truhličku hledat. Četly (si), hrály hry, zpívaly, tancovaly, staly se svědky toho, jak vzniká loutka, a navštívily hřbitov. Úkoly splnily, trhuličku našly, noc přečkaly, ráno doplnily referát a ... dostaly zasloužené odměny.

Kdo se chce (o programu) dozvědět více, nechť se mrkne do přílohy. 

Fotky jsou k prohlédnutí na Rajčeti - https://knihovnabystre.rajce.idnes.cz/Noc_s_Andersenem_2019___pro_mladsi_deti

 

zobrazit více

(Foto)ohlédnutí za Dnem pro dětskou knihu

(Foto)ohlédnutí za Dnem pro dětskou knihu

Den pro dětskou knihu, respektive jeho další ročník je za námi :-). Jaký byl se dočtete v prosincových Bysterských novinách, zatím nabízíme "jen" fotky - https://knihovnabystre.rajce.idnes.cz/Den_pro_detskou_knihu_2018/

A děkujeme panu Petru Staňovi za jejich pořízení.

A ještě jedna informace. Během Dne pro dětskou knihu jsme zahájili předvánoční prodej dětských knih. Chcete-li ho využít, neváhejte, o knihy je zájem a čas vyloženě letí. Prodej potrvá do středy 19. prosince. 

zobrazit více