Městská knihovna v Bystrém

Aktuality

Včelaři (čtou) dětem

Včelaři (čtou) dětem

Září se co nevidět přehoupne v říjen, je tedy na čase připomenout, že se blíží první úterý v měsící a s ním další čtení v rámci cyklu "Spolky (čtou) dětem"

4. října se čtení i následného programu a povídání o činnosti spolku ujmou včelaři

Program začne v 18 hod. v Komunitním sále Multifunkčního domu, ale proběhne tam jen z části. Z části proběhne ... Přijďte a uvidíte ;-). 

Srdečně vás zveme a odtajňujeme - můžete se těšit i na soutěž o skleničku medu.

zobrazit více

Spolky (čtou) dětem. Každé první úterý v měsíci

Spolky (čtou) dětem. Každé první úterý v měsíci

Od září do února u nás v knihovně poběží cyklus „Spolky (čtou) dětem“. První čtení proběhne již za čtrnáct dní, je tedy čas akci přiblížit a od srdce vás a vaše děti pozvat.

zobrazit více

Výstava absolventských prací žáků ZUŠ

Výstava absolventských prací žáků ZUŠ

Srdečně vás zveme na výstavu absolventských prací žáků ZUŠ, prací žáků, kteří se hlásí na umělecké školy, a knižních ilustrací Pavly Šafrové, které vytvořila v rámci stipendijního programu MenART.

Výstava je k vidění ve výpůjční době knihovny – po, st, pá 8.00-11.30, 12.30-16.30 hod. – a potrvá do konce října.

zobrazit více

Odměny čekají

Odměny čekají

16. června proběhlo pasování prvňáčků na čtenáře.

Děti obdržely čtenářské průkazy a dostaly (mimo jiné) knížku pro prvňáčka – každý svoji.

Knihu napsala Klára Smolíková, která dobře ví, jak má taková knížka pro začínající čtenáře vypadat. Kapitoly mají max. 3 strany, obrázek je na každé druhé straně.

Když jsem zjistila, že kniha má jen 13 kapitol, že by ji děti mohly bez problému dokonce školního roku přečíst, nelenila jsem a vytvořila jsem k ní pracovní list.

Děti je obdržely společně s knihou.

K tomu, aby jej správně vyplnily, stačilo, aby si každý den přečetly jednu kapitolu, zapsaly její název, k názvu zvířátka, o kterém se v kapitole psalo, jeho jméno a písmenko uvedené u obrázku, na kterém bylo zvířátko (na rubu pracovního listu) vyborazené.

Pracovní list zatím vyplnilo a odevzdalo 10 dětí. Odměny jsem ale připravila pro všech 20 dušiček. Takže… odměny čekají! Nožičky nemají, neutečou, ale bylo by fajn, kdyby se do konce prázdnin rozešly, kdybychom do nového školního roku vykročili s čistým štítem.

Stačí přečíst knihu, vyplnit pracovní list a přijít s ním do knihovny.

Pokud ho vaše dítě stihlo už ztratit, nic se neděje. Můžete si ho zde stáhnout.

ZK

zobrazit více

Letní dovolená

Letní dovolená

Milí čtenáři, 

protože se již množí dotazy, kdy budu mít dovolenou, avizuji s předstihem. Dovolenou budu čerpat od 4. do 15. července. Výpůjčky vám budou prodlouženy. Do kdy, upřesním začátkem července. 

knihovnice

zobrazit více

Besedy s Janem Opatřilem potěšily nejen rybáře

Besedy s Janem Opatřilem potěšily nejen rybáře

Ve čtvrtek 21. dubna proběhly dvě besedy se spisovatelem Janem Opatřilem. Obě byly určené pro děti prvního stupně ZŠ.

V rámci první, které se zúčastnily prvňáčci, druháčci a třeťáci, pan Opatřil hovořil o své nové knize Pstroužek Vikoušek. Někteří druháčci se jí totiž nemohli dočkat. Když jsem jim asi dva měsíce zpátky říkala o tom, že panu Opatřilovi vyjde nová kniha, řekli mi, ať si vezmu papír a vytvořím pořadník. Jen nebyli s to domluvit se, kdo si knihu přečte první, kdo druhý atd. Takže se házelo mincí.

Druhá beseda byla pro čtvrťáky a páťáky. Ty pan Opatřil seznámil se svojí vůbec první knihou, knihou Kapřík Metlík.

Oběma skupinám popsal, jak se přihodilo, že se stal rybářem a spisovatelem a na konci obou besed byl prostor pro dotazy. Děti zajímalo, jak dlouho takovou knihu trvá napsat, kolik knih pan Opatřil napsal celkem, proč si je ilustruje sám. Ale zaznělo i několik otázek týkajících se ryb a rybářských úspěchů pana Opatřila. Takže jsme se dozvěděli, že kapr žije až 40 let a že nejmenší rybou, kterou pan Opatřil vylovil, byla asi dvoucentimetrová akvarijní rybka.

Besedy i knihy se dětem líbily. Knihy Kapřík Metlík, Štika Majdalenka a Pstroužek Vikoušek máme ve fondu, můžete si je u nás vypůjčit, ale můžete je dětem i koupit, a to přímo od pana Opatřila - Kapřík Metlík - JanOpatril.cz. Možnost koupit si knihu na místě jsme nenabídli, neb … děti si zpravidla chtějí koupit všechno, co vidí, a ideálně hned.

  Fotky z besed najdete na Rajčeti - knihovnabystre – seznam alb na Rajčeti (idnes.cz) 

ZK

zobrazit více

Po stopách českého Andersena

Po stopách českého Andersena

            Po dvou letech opět proběhla Noc s Andersenem. K nocování v knihovně došlo z pátka 1. na sobotu 2. dubna, ale samotnému (po)nocování předcházel program, v rámci kterého jsme se s dětmi vydali po stopách českého Andersena.

            Děti musely ze všeho nejdřív přijít na to, kdo jím byl. Napovědět jim měly indicie, kterými byly květ karafiátu, slovo hmyz a žárovka. Naše obavy, že na to přijdou hned s první indicií, byly zbytečné. Zdá se, že na konci školního roku to už nejsou karafiáty, které hrají prim mezi květinami pro učitele. Děti totiž měly za to, že jde o růži. Nicméně, nakonec přišly na to, že jde o indicie, které odkazují na knihu Broučci. Kdo ji napsal musely zjistit přímo z knihy.

            Následovalo pár zajímavostí o knize a autorovi a tři tematické úkoly. Prvním úkolem bylo přepsat text tak, aby dával smysl. Šlo o text modlitby V podvečer tvá čeládka…, který byl napsaný pozpátku. Děti na to přišly, ale některým to docela trvalo. Druhým úkolem bylo vytvořit si, stejně jako broučci, zásoby dříví na zimu. Děti nesbíraly polínka jako taková, ale lístky, na kterých byla polínka natištěná, a to pomocí brček. Šlo o srandaaktivitu s existencionálním podtextem. Kdo by v daném časovém limitu nenasbíral minimálně deset polínek, zmrznul by tak, jako broučci, kteří si na zimu nepřipravili dostatek dřeva. Třetí úkol by jednoduchý – děti si měly najít svoji lucerničku a zkontrolovat, zda je připravená k použití. Později večer jsme se vám měli jít svítit. Za každý splněný úkol děti obdržely indicii, která jim měla napovědět, co bude následovat po večeři.

            Dalším bodem programu byla večeře, u které děti stihly přijít na to, co je bude čekat dál. Indicie 19:30 hod., silniční motorové vozidlo pro dopravu více než devíti sedících osob a 10,5 km je přivedly k myšlence, že pravděpodobně pojedeme někam pryč. Kam, na to přišli až v průběhu cesty. Vy ale jistě víte, že cílem naší cesty byl Jimramov, rodiště Jana Karafiáta.

            V Jimramově jsme se šli podívat ke Karafiátovu rodnému domku, k soše Broučka, u které jsme se společně vyfotili, a do Síně rodáků. Nakonec jsme zamířili na evangelickou faru, kde nás přijala a pohostila paní farářka Plzáková. Teplý čaj a sladké věnečky nás zmohly tak, že jsme – my dospěláci – úplně zapomněli na to, že jsme tam dětem chtěli přečíst dopis, ve kterém zaznívala instrukce, že na faře mají ještě něco najít. Obálku se slovy, která měly druhý den ráno doplnit do referátu o světluškách, na kterém se vyřádil náš starý známý Překlep (literární postava z knihy Překlep a Škraloup), tak prostě jen dostaly. Ani svícení lidem, na které mělo dojít po návratu do Bystrého, nedopadlo podle našich představ. Lucerničky jsme s sebou sice měli, ale zapálit svíčky v nich bylo téměř nemožné, jak foukalo. Svítit na cestu tak nakonec mohlo jen pár broučků. Nic z toho nám ale náladu nezkazilo.

            Po návratu na Multifunkční dům jsme vyhlásili večerku, děti se uložily k spánku a pak se už jen četlo a četlo. Do usnutí a do ochraptění.

            Ráno jsme se nasnídali a pustili se do referátu. Děti měly doplnit chybějící pojmy tak, aby referát dával smysl. Bez problému si s tím poradily a dozvěděly se řadu zajímavostí. Pak už zbývalo jen rozdat zasloužené odměny a zahrát si některou z oblíbených her. Největší úspěch měla, jako vždy, tichá pošta.

            Hodnotit, zda se Noc s Andersenem vydařila, si netroufneme, to musí děti, které se zúčastnily, ale jsme rádi, že proběhla.

Fotky z akce najdete na knihovnabystre – seznam alb na Rajčeti (idnes.cz) 

zobrazit více

Půjčujete si e-knihy? Nebo jim chcete dát šanci?

Půjčujete si e-knihy? Nebo jim chcete dát šanci?

Pak byste měli vědět, že došlo ke sloučení značek Palmknihy a eReading, vznikla nová apka a celý proces půjčování se zjednodušil.

Pokud ke čtení e-knih využíváte aplikaci eReading, klidně ji zatím používejte dál, jde to. Nicméně nová apka (Palmknihy) nabízí kvalitnější zobrazování textu, vytváření složek, přehlednější knihovničku, možnost zvýrazňování a sdílení krátkých citací a mnoho dalšího při zachování minimalistického designu.

Aktualizovaný návod, jak na půjčování e-knih najdete v záložce Služby a poplatky.

zobrazit více

Návod, jak si prostřednictvím on-line katalogu odložit knihy z poličky a zarezervovat vypůjčené

Návod, jak si prostřednictvím on-line katalogu odložit knihy z poličky a zarezervovat vypůjčené

Milí čtenáři,
chcete si prostřednictvím on-line katalogu odložit nebo zamluvit knih/hy a nevíte, jak na to?
Zkuste postupovat podle návodu, který najdete, stejně jako dokument s ilustračními obrázky, níže.
To, co je na obrázcích podstatné, najdete buď v čerevném nebo bílém rámečku ;-). 

Návod, vč. dokumentu s ilustračními obrázky si můžete stáhnout a vytisknout. 

zobrazit více

Navýšení ročních registračních poplatků

Navýšení ročních registračních poplatků

  1.1.2021 dojde k navýšení ročních registračních poplatků.

        Dětí do 15 let budou namísto stávajících 30 Kč platit 50 Kč a dospělí namísto 70 Kč 100 Kč.

        Senioři starší 70 let a druháčci, kteří průkazku získávají v rámci pasování prvňáčků na čtenáře na konci první třídy, budou mít registraci i nadále zdarma.

        Od nového roku bude v knihovně k zapůjčení – oproti vratné záloze 1 000 Kč – tablet ke čtení e-knih. Pravidla jeho půjčování najdete v záložce "Služby".

zobrazit více